Дали се молите през целия си живот или само за няколко дни, тези, изпълнени с примери четива, ще събудят у вас чувството ви за необходимостта и копнежа да срещате Исус на колене всеки ден. Четете внимателно и дръжте Библията до себе си. И ако е възможно намерете група вярващи, за да се молите през тези десет дни. Когато двама или трима се събират в името на Исус, стават чудеса.
Добре дошли на „Десет дни на молитва“ 2025! Вярваме, че молитвата е място, където се ражда съживление. Бог е извършил много чудеса през изминалите години, когато сме Го търсели с пост и молитва. Светият Дух е осъществявал обръщания, подновена страст за евангелизъм, съживени църкви и излекувани взаимоотношения. Ето някои свидетелства от изминалите години.
„През тези „Десет дни на молитва“ Всемогъщият Бог извърши толкова много изключителни чудеса… В близост до една от църквите ни нямаше електрически ток в продължение на почти две години. …През последните „Десет дни на молитва“ пасторът на църквата бе подбуден да помоли църквата всяка сутрин да се моли електричеството да бъде възстановено. За слава на Бога тази молитва получи отговор.“ /П.К.О./
„По време на „Десет дни на молитва“ имаше подновено посвещение, мотивация, ревност и искреност всред вярващите. Лично аз се намерих обновен и дори още повече при кулминацията в бдението по време на нощтната молитва. Трябва да имаме повече такива вдъхновяващи срещи, които ни водят по-близо до нозете на Исус.“ /Е.А./
„Моето посвещение да чета Библията и да се моля не беше сериозно. След „Десет дни на молитва“ решително промених отношението си към молитвата. Започнах да прекарвам повече време в молитва, в прослава на Бога, в молитва за другите и в четене на Библията. Имах високо кръвно налягане, но сега се нормализира. За всичко съм благодарен на Всемогъщия.“ /Х.Р./
„През „Десет дни на молитва“ всички се молехме за една сестра, която се явяваше на интервю за работа. Имаше предложение за работа – работа, която изискваше някой с най-висока степен на квалификация, но бе дадена на нея. Изумени сме от това, което върши Бог след много години на борба и очаквания. Колко пъти се бяхме молели? Не мога да ги преброя. Искам да се насърчим да продължаваме да се молим, защото молитвите ни няма да са напразно, ако вярваме.“ /Л.Б./
Чул ли си Божия призив за съживление? Библията е пълна с обещания за теб:
“И народът Ми, Който се нарича с Моето име, се смири и се помоли, и потърси лицето Ми, и се отвърне от нечестивите си пътища, тогава ще послушам от небето, ще простя греха му и ще изцеля земята му” /2 Лет. 7:14/.
„И ще Ме потърсите, и ще Ме намерите, когато Ме потърсите с цялото си сърце” /Ерем. 29:13/.
„И всеки, който призове името Господне, ще се избави” /Йоил 2:32/.
„Приближавайте се към Бога и Той ще се приближава към вас” /Як. 4:8/.
„Ето, стоя на вратата и хлопам; ако някой чуе гласа Ми и отвори вратата, ще вляза при него и ще вечерям с него, и той с Мене” /Откр. 3:20/.
Където и да се намираш в живота сега, Бог е по-близо, отколкото мислиш. Иска да излее благословенията Си над твоето семейство, твоята църква, твоето общество и твоя свят!
Време за молитва: Но когато се молите ….
Тази година четивата от молитвената седмица са подготвени от Д-р Павел Гоя, редактор на списание „Министри“. Той използва примери от служенето си, за да изследва Господната молитва и други учения на Исус. Следвайте сами дълбокия смисъл и духовното значение на познатите текстове. Какво означава да бъде „прославено“ Божието Име? На какво се оприличава Божието царство тук на земята? Как може прошката на другите да преобрази нашата връзка с Бога? И Бог води ли народа в изкушение?
Дали се молите през целия си живот или само за няколко дни, тези, изпълнени с примери четива, ще събудят у вас чувството ви за необходимостта и копнежа да срещате Исус на колене всеки ден. Четете внимателно и дръжте Библията до себе си. И ако е възможно намерете група вярващи, за да се молите през тези десет дни. Когато двама или трима се събират в името на Исус, стават чудеса.
Насоки за времето на молитва
Нека молитвите ви да бъдат кратки – само едно или две изречения по темата. Дайте време на други да го правят. Може да се молите колкото пъти искате – просто като разговор.
Не се безпокойте при мълчание, тъй като се дава възможност на всеки да слуша гласа на Светия Дух.
Пеенето на общи песни, както Духът ви води, е също голямо благословение. Не е нужно да има пиано.
Вместо да говорите върху нуждите си, които ще представите в молитва, по-добре се молете за тях. Тогава и други могат да се молят за вас и да изискват обещанията, от които се нуждаете.
Изискване на обещанията
Наша е привилегията да изискваме Божиите обещания в молитвите си. Всичките Му заповеди и съвети са също и обещания. Той никога не изисква от нас нещо, което не можем да извършим с Неговата сила.
Толкова е лесно да се концентрираме върху личните си нужди, трудности и предизвикателства и да стенем и ридаем за нашето положение, когато се молим. Това не е целта на молитвата. Молитвата означава да усилим вярата си. Ето защо ви насърчаваме да изисквате Божиите обещания докато се молите. Отклонете погледа си от вас самите и от слабостите ви и го насочете към Исус. Чрез гледане на Него се променяме по Неговия Образ.
Елън Уайт предлага това насърчение: „Всяко обещание в Божието Слово е за нас. В молитвите си представяйте като залог словото на Йехова и с вяра изисквайте Неговите обещания. Неговото Слово е гаранцията, че ако искате с вяра, ще получите всички духовни благословения. Продължавайте да искате и ще получите неизмеримо повече изобилие над всичко, което искате или мислите” /В небесни места, стр.71 англ./.
Как можем да изискваме Неговите обещания? Например, когато се молим за мир, можем да цитираме Йоан 14:27 и да кажем: „Господи, Ти си ни казал в Словото Си, „Мир ви оставям, Моя мир ви давам, Аз не ви давам както светът дава. Да не се смущава сърцето ви, нито да се бои.” – „Дай ми мира, който си обещал да ни оставиш.“ Благодарете на Господа на момента, че Той ви дава мир, дори да не го чувствате.
Пост
Насърчаваме ви да приложите поста на Даниил през тези десет дни. Започването на годината с молитва и пост е превъзходен начин да посветим живота си на Бог през настъпващата година. Елън Уайт ни казва: „Сега и винаги в бъдеще, до края на вековете Божиите люде трябва да бъдат по-искрени, по-бдителни и уповаващи се не на своята мъдрост, а на мъдростта на своя Водач. Трябва да се определят дни за пост и молитва. Може да не се изисква пълно въздържане от храна, но тя да бъде ограничена и възможно най-обикновена” /Диета и храна, стр.134, изд. „Нов живот”, 1993 г./.
Знаем за Даниил който се е хранил десет дни с плодове и зеленчуци. Насърчаваме и вас през тези десет дни да приемате много скромна храна. Ако искаме да имаме бистри умове, когато слушаме Божия глас, и, ако искаме да си приближим по-близо до Него, трябва да сме сигурни, че храната не ни пречи.
Постът не е само въздържане от храна. Насърчаваме ви да се въздържате и от телевизия, филми, компютърни игри, а дори и от социалните мрежи. Някои неща, които сами по себе си не са лоши, могат да отнемат много от времето ни. Оставете настрана всичко възможно, така че да имате повече време да прекарвате с Господа.
Постът не е бърз начин да получим чудо от Бога. Постът е възможност да се смирим, за да може Бог да действа в и чрез нас. Нека се приближаваме по-близо до Него чрез молитва и пост и Той ще се приближава по-близо до нас.
Светият Дух
Искайте Светия Дух да ви покаже за какво да се молите в личния си живот или при особено положение. Библията ни казва, че не знаем как да се молим, и че Светият Дух е Оня, Който ходатайства за нас.
“Трябва не само да се молим в Христовото име, но и под вдъхновението на Светия Дух. Това обяснява значението на следното изказване, че Духът „ходатайства в нашите неизговорими стенания” Римл. 8:26. Бог изпитва наслада да отговаря на такава молитва. Когато с настойчивост и пламенност представяме молитва в името на Христос, именно в тази пламенност лежи и Божият залог, че ще отговори на молбата ни „несравнимо повече, отколкото искаме или мислим, Еф. 3:20” /Притчи Христови, стр. 88, 89, изд. Ел Уай, 2013 г./.
Вяра
Четем в Духа на пророчеството, че „молитва и вяра ще направят това, което никоя земна сила не може да направи” /По стъпките на Великия Лекар, стр. 509 англ./. Казано ни е също, че „можем да се молим за всяко нещо, което е обещал да ни даде; тогава трябва да вярваме, че получаваме и да благодарим на Бога, че сме получили” /Възпитание, стр. 238, изд. „Нов живот” 1996 г./. Така създавайте навик, чрез вяра, да благодарите предварително на Бог за това, което Той ще направи и затова как ще отговори на молитвите ви.
Молитва за други
През тези десет дни на молитва ви насърчаваме да се молите настоятелно за Божиите люде, които имат място в живота ви. Изберете пет до седем души – те могат да бъдат роднини, приятели, съработници, съседи или просто познати. Отделете време и искайте от Бог това, за което Го молите. Молете Го да имате грижа за тези хора. Запишете тези имена на лист хартия и го поставете на видно място, например в Библията ви. Има нещо изпълващо ни със сила в записване на конкретни имена и ще бъдете удивени как Бог работи в отговор на вашите молитви!
Предизвикателство за достигане на обществото в „Десет дни на молитва“
Исус ни призовава не само да се молим, но и да служим в практичните нужди на тези, които са около нас. „Защото огладнях и Ме нахранихте; ожаднях и Ме напоихте; странник бях и Ме прибрахте; гол бях и Ме облякохте; болен бях и Ме посетихте; в тъмница бях и Ме споходихте” /Мат. 25:35, 36/.
В книгата „По стъпките на Великия Лекар” четем: „Трябва да водим двояк живот – живот на размисъл и на активна дейност, на тиха молитва и на усилена работа” /стр. 424, изд. Нов живот/. Нашият Спасител е показал толкова много любов към нас и ние имаме привилегията да споделяме тази любов с приятели, съседи и познати в нужда.
Искайте от Бог да ви покаже как Вие и църквата ви да служите на други след „Десет дни на молитва“. Докато работите, за да организирате дейностите за служене, избягвайте споменаването на тези ангажименти, за да не се разсейвате в молитва. „Личното усилие за други трябва да бъде предшествано от много молитва в тайната стаичка, защото се изисква много мъдрост, за да се разбира науката за спасение на души. Преди да се общува с хората, трябва да се общува с Христос. Пред престола на небесната благодат се получава подготовка за служене на хората” /Молитва, стр. 313 англ./.
В предложените онлайн материали ще намерите документ с идеи за достигане на обществото. Исус ви кани да бъдете Негови ръце и крака за нуждаещия се свят!
За автора.
Павел Гоя, Др. по служене е ръкоположен пастор, публичен говорител и редактор. Започнал е пътя на служенето в родната си страна Румъния. Павел заедно с обичната му съпруга Даниела и двамата им синове се преместват в САЩ, за да продължи образованието си в служене. Служи като пастор в няколко църкви в Румъния и Съединените щати и е пътувал по света като говорител за молитвата и други теми. Той е човека, за когото е написана една книга „Чудо след чудо, историята на Павел Гоя“ и е автор на много статии и книгата „В Духа и силата“. Понастоящем Павел е асоцииран секретар на Пасторския отдел към Генералната Конференция на ЦАСД и водещ редактор на сп. „Министри“, международно списание за пастори. Обича да прекарва колкото се може повече време с милата си съпруга Даниела, синовете и четиримата си внуци.
Материалите за „Десет дни на молитва“ са подготвени от Пасторския отдел на Генералната Конференция на Адвентистите от седмия ден.