От 28 февруари до 3 март 2025 г. в Адвентния здравен център в село Баня, България, се проведе ключово обучение за женско служение. На събитието присъстваха участнички от над 25 различни града и населени места в страната, а някои дори и от чужбина. Основен гост-лектор на обучението беше Дагмар Дорн, ръководител на отдел „Служба на жените“ към Интер-европейската дивизия на Църквата на адвентистите от седмия ден. Местни експерти също допринесоха за събитието, споделяйки своите знания и опит по полезни теми. Обучението имаше за цел да вдъхнови, образова и подготви жените за служение в техните местни общности.

По много автентичен начин Дагмар Дорн сподели библейската перспектива за женското служение и неговата роля в мисията на Църквата. Обучението обхвана широк кръг от важни теми, включително: История и философия на женското служение; Жените в Библията: изследване на техните задачи, таланти и Божието провидение; Моделът на лидерство на Исус; „Пазител ли съм на сестра си?“: Възвръщане на служенето за неактивни членове; Служене в малки групи; Проект EndItNow: кампания срещу насилието; Откриване на духовни дарби и др.
Сесиите имаха за цел да съчетаят библейски прозрения с практически инструменти за служене. Обучението беше базирано на глобалната адвентна програма за лидерство на жени. Включени обаче бяха само избрани теми, за да се предоставят основни знания и практически ноу-хау с възможност за бързо приложение в местните църкви.
Дагмар беше дълбоко развълнувана от ентусиазма и ангажираността на участниците. „Жените бяха нетърпеливи да учат, участваха активно и изразяваха сърдечна благодарност“, сподели тя, подчертавайки позитивната атмосфера по време на сесиите.

Биляна Вълчинова, ръководител на отдел „Женско служене“ в България, предостави допълнителен контекст за обучението и неговото въздействие, споделяйки, че нуждата от него е била очевидна: „Не е имало подобно обучение от над 10 години. Лидерите се нуждаят от идеи, споделяне на опит и насърчение.“ Тя призна, че темите за домашното насилие и създаването на успешни малки групи са резонирали най-много с участниците по време на обучението, предизвиквайки смислени дискусии.
Участниците споделиха своите размисли, подчертавайки въздействието на обучението:
Златка Иванова от Нова Загора: „Обучението ми хареса! Благодаря на Бог, на организаторите и на целия екип. Научихме много нови неща, които можем да приложим в женското служене. Благодаря ви за прекрасните моменти, които прекарахме заедно...!“
Илияна Цанкова от българската църква на адвентистите от седмия ден във Виена, Австрия, също сподели: „Току-що се прибрах след дълго пътуване, но не се чувствам уморена, защото съм толкова щастлива. Тази среща ми даде знания, мир и спокойствие... Нека Бог ни напътства и ни подкрепя, докато служим с Неговата помощ. Бъдете благословени!“
Елена Кертикова от Шумен също изрази благодарността си за прекрасното преживяване: „Имах нужда от идеи и насърчение и ги получих! ... Всичко беше отлично във всяко отношение!“
Размишлявайки върху работата на отдела за женско служение в България, представителят на Дивизията, Дагмар Дорн, отбеляза „голямо пробуждане“. Тя призна, че българският екип служи с голяма отдаденост за съживяването на отдела и подкрепата на жените в църквата. Въпреки това, служението е изправено пред предизвикателства, както във всяка друга страна. Едно от тях е необходимостта местните църкви да бъдат смели, да опитват нови подходи и да си сътрудничат с други отдели, за да се справят с чувствителни въпроси като домашното насилие - тема, актуална както вътре, така и извън църквата. „Сътрудничеството със Семейното служение, Младежкия отдел и други отдели би могло да доведе до по-голямо въздействие“, заяви Дагмар.

Споделена визия за бъдещето
И Дагмар, и Биляна изразиха надежда за бъдещето. Дагмар размишлява върху Псалм 68:11: „Господ провъзгласява словото и (жените), които го провъзгласяват, са огромно множество“, като напомняне за жизненоважната роля, която жените играят в мисията. Биляна Вълчинова предвижда Женското служене да се превърне в платформа за личностно развитие и въздействаща служба.
Това обучение бележи значителна стъпка към овластяване на жените в България да допринасят смислено за своите църкви и общности. С Божието ръководство се очаква семената, засети по време на тези сесии, да дадат богата реколта през следващите години.
Тази година отделът за Женско служение в България се фокусира върху личностното израстване и персонализираното служене чрез инициативи като: Издаване на „Библейски героини и аз“ – учебно ръководство за малки групи; Стартиране на дигиталната платформа „Нейната история“ за справяне с проблемите на жените с библейски решения; провеждане на Националния женски форум като токшоу, фокусирано върху лични истории и подпомагане на местните църковни лидери с необходимите материали и идеи за по-нататъшно развитие на тяхното служение на място.
